Immunohistochemistry Kits and Reagents
- (2)
- (32)
- (9)
- (8)
- (10)
- (3)
- (599)
- (3)
- (4)
- (2)
- (616)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (31)
- (24)
- (14)
- (8)
- (5)
- (1)
- (34)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (2)
- (19)
- (726)
- (17)
- (319)
- (33)
- (2)
- (9)
- (157)
- (1)
- (8)
- (2)
- (9)
- (1)
- (4)
- (8)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (9)
- (1)
- (31)
- (35)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (10)
- (31)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (11)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (10)
- (2)
- (85)
- (38)
- (1)
- (37)
- (20)
- (14)
- (3)
- (49)
- (72)
- (12)
- (3)
- (3)
- (6)
- (37)
- (1)
- (11)
- (37)
- (1)
- (1)
- (33)
- (7)
- (9)
- (1)
- (6)
- (27)
- (8)
Filtered Search Results
BD Cytometric Bead Array (CBA) Human IgE; Flex Set, Bead E9
Bead-based immunoassay for measuring human total immunoglobulin E (IgE) in serum and plasma samples
BD Cytometric Bead Array (CBA) Human TNFRII; Flex Set, Bead C5
Human reactivity was determined by testing samples with the BD CBA Human TNFRII Flex Set
BD BV480 Rat Anti-Mouse I-A/I-E
M5/114.15.2 monoclonal antibody recognizes a polymorphic determinant shared by I-A[b], I-A[d], I-A[q], I-E[d], I-E[k] MHC class II alloantigens that can be expressed by B cells, dendritic cells, monocytes, macrophages and activated T cells. BD Horizon™ BV480 Rat Anti-Mouse I-A/I-E also reacts with cells from mice of the H-2[p] and H-2[r] haplotypes, and it is non-reactive with cells from NOD (H-2[g7]) mice.
| Content And Storage | Store undiluted at 4°C |
|---|---|
| Storage Buffer | Aqueous buffered solution containing BSA and ≤0.09% sodium azide |
| Form | BV480 |
| Product Type | BV480 Rat Anti-Mouse I-A/I-E |
| Concentration | 0.2 mg/mL |
| Cross Reactivity | QC Testing: Mouse |
| For Use With (Application) | Flow Cytometry |
Novus Biologicals™ Bromodeoxyuridine/BrdU MCF-7 Cell Line Slides (Adult Adenocarcinoma)- Paraffin
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Tissue Slides
BD Cytometric Bead Array (CBA) Human IL-17A Standard
Lyophilized recombinant Human Interleukin-17A (IL-17A) protein
BD Cytometric Bead Array (CBA) Human IL-3; Flex Set, Bead D5
Bead-based immunoassay capable of measuring human interleukin-3 (IL-3) in serum, plasma, and cell culture supernatant samples
BD Cytometric Bead Array (CBA) Human CD62L (L-Selectin); Flex Set, Bead D8
Determines human reactivity by testing samples with BD CBA Human Soluble CD62L (L-Selectin) Flex Set
R&D Systems™ Human IgG B Cell ELISpot Development Module, 5 Plate
Sufficient for at least five 96-well plates
Thermo Scientific™ Ultra-Sensitive ABC Peroxidase Mouse IgG Staining Kit
Detect biotinylated secondary antibodies by IHC using the highly sensitive avidin-biotin complex (ABC) technique.
BD BV480 Mouse Anti-Human CD14
CD14 has been identified as a high affinity cell-surface receptor for complexes of lipopolysaccharide (LPS) and serum LPS-binding protein, LPB. BD Horizon™ BV480 Mouse Anti-Human CD14-specific antibody reacts with interfollicular macrophages, reticular dendritic cells and some Langerhans cells.
| Content And Storage | Store undiluted at 4°C |
|---|---|
| Storage Buffer | Aqueous buffered solution containing BSA and ≤0.09% sodium azide |
| Form | BV480 |
| Product Type | BV480 Mouse Anti-Human CD14 |
| Sample Volume | 5 μL |
| Cross Reactivity | QC Testing: Human |
| For Use With (Application) | Flow Cytometry |
R&D Systems™ Human IL-17 ELISpot Kit
highly sensitive, microplate-based assays for the detection of cytokine secreting cells
| Includes | Human/Primate IL-17/IL-17A Microplate, Biotinylated Detection Antibody, Streptavidin conjugated to Alkaline Phosphatase, Dilution Buffers, Wash Buffer Concentrate, BCIP/NBT Chromogen, Human/Primate IL-17/IL-17A Positive Control |
|---|---|
| Content And Storage | Store the unopened product at 2°C to 8°C. Do not use past expiration date. |
| Product Type | Human IL-17 ELISpot Kit |
| Synonym | CTLA8, CTLA-8, CTLA8cytotoxic T-lymphocyte-associated serine esterase 8, Cytotoxic T-lymphocyte-associated antigen 8, IL17, IL17A, IL-17A, IL-17Acytotoxic T-lymphocyte-associated protein 8, IL-17CTLA-8, IL17interleukin-17A, interleukin 17 (cytotoxic T-lymphocyte-associated serine esterase 8), interleukin 17A |
| For Use With (Application) | Quantitative determination of the frequency of cells releasing human IL-17 |
BD BV480 Rat Anti-Human CXCR5 (CD185)
In peripheral blood, CXCR5 expression is restricted to B lymphocytes and a small subset of CD4+ and CD8+ lymphocytes. BD Horizon™ BV480 Rat Anti-Human CXCR5 (CD185) has restricted expression pattern of CXCR5 on B cells and follicular T helper cells (Tfh) that suggests this receptor functions as a regulator of B and T cell migration.
| Content And Storage | Store undiluted at 4°C |
|---|---|
| Storage Buffer | Aqueous buffered solution containing BSA and ≤0.09% sodium azide |
| Form | BV480 |
| Product Type | BV480 Rat Anti-Human CXCR5 (CD185) |
| Sample Volume | 5 μL |
| Quantity | 5 μL |
| Cross Reactivity | QC Testing: Human |
| For Use With (Application) | Flow Cytometry |
Invitrogen™ Aluora™ Spatial Amplification Goat-anti-Rabbit HRP Kits
Invitrogen Aluora spatial amplification goat-anti-rabbit HRP kits provide a highly sensitive method for multiplex immunohistochemical (mIHC) analysis for use with unlabeled rabbit primary antibodies.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Kit Contents | Aluora™ Dye,GAR-HRP,Core reagents |
|---|---|
| Target Species | Rabbit |
| Product Type | Goat anti-Rabbit (GAR) HRP Kit |
| Sample Type | FFPE Tissue |
| Sufficient For | Spatial Proteomics |
| Quantity | 100 Reactions |
| For Use With (Application) | Spatial Proteomics,Immunohistochemistry (IHC),IHC Staining and Detection,Fluorescent Staining,Immunofluorescence (IF) |
| Detection Method | Fluorescence |
| Product Line | Aluora |
R&D Systems™ Human IFN-gamma ELISpot Kit
highly sensitive, microplate-based assays for the detection of cytokine secreting cells
| Includes | Human IFN-gamma Microplate, Biotinylated Detection Antibody, Streptavidin conjugated to Alkaline Phosphatase, Dilution Buffers, Wash Buffer Concentrate, BCIP/NBT Chromogen, Human IFN-gamma Positive Control |
|---|---|
| Antigen | IFN-gamma |
| Content And Storage | Store the unopened product at 2°C to 8°C. Do not use past expiration date. |
| Product Type | Human IFN-gamma ELISpot Kit |
| Sample Type | Whole Cells |
| For Use With (Application) | Quantitative determination of the frequency of cells releasing human IFN-g |
| Cross Reactivity | Human |
BD Cytometric Bead Array (CBA) Human Enhanced Sensitivity Master Buffer Kit
Employs particles with discrete fluorescence intensities to detect soluble analytes at very low concentrations
| Includes | Assay diluent, capture bead Diluent, detection reagent diluent, Wash Buffer, enhanced sensitivity detection reagent (Part B), instrument setup beads (A1, A9, F1, F9), PE instrument setup bead F1, PE positive control detector |
|---|---|
| Content And Storage | 2°C to 8°C |
| Product Type | Human enhanced sensitivity master Buffer kit |
| For Use With (Application) | Flow Cytometry |
| Cross Reactivity | Human |